Не на тому сфокусувалися. Альтернативні методи по боротьби із COVID-19 і кризою в Україні
Юлія Плієва
Партнер, Генеральний директор

Карантину, акумуляції грошей великого бізнесу та секвестру бюджету недостатньо для ефективної боротьби з коронавірусів.

Що ще потрібно зробити

Рішення уряду України, яке воно приймає в боротьбі з пандемією коронавірусу: карантин, акумуляція грошей великого бізнесу і секвестр бюджету для закупівлі все більшої кількості апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) і медзасобів, недостатні і неправильні в тому вигляді, в якому вони реалізуються. Вони згубно витрачають і так обмежені державні ресурси і є економічним суїцидом.

Як не допустити величезної кількості смертей в Україні від COVID-19 і власноруч не збанкрутував країну, викликавши смерті від голоду і депресії.

Мета боротьби

Країни, які знаходяться в різних фазах боротьби з епідемією, декларують, що їх мета - виграти час і зробити навантаження на медичні установи більш рівномірною. Уряди виходять із припущення, що рано чи пізно захворіє величезна кількість людей. В Україні завдання ставиться зовсім по-іншому.

Мета - зробити все можливе, щоб до обмеження «попит» практично не дійшов. Влада країни повинні вжити ряд дій (в тому числі інвестиційних), які дозволять мати якомога менше інфікованих на самому початку «потоку». Така постановка питання задає основну задачу - швидко виявити всіх інфікованих і коло їх контактів. Далі пропоную механізм.

Обмеження системи

Кожен день суспільство отримує звіти від соціально відповідального бізнесу про те, скільки апаратів ШВЛ і медзасобів закуплено для тієї чи іншої області. Наша держава робить те ж саме. Але за яким принципом визначається, скільки і чого необхідно закупити і для якої області? Очевидно, що такі інвестиційні рішення зараз приймаються наосліп і багато буде витрачено вхолосту.

Обмеженням України є ресурси лікарень для прийому тяжкохворих людей, кількість медперсоналу для їх обслуговування. Не тільки наявність ШВЛ, але і кількість фахівців, які в змозі їм користуватися.

Використовувати обмеження по максимуму

Важливо зробити так, щоб цей неймовірно дефіцитний ресурс використовувався виключно, коли він дійсно буде потрібно. Для цього важливо зробити дві речі:

- швидке виявлення інфікованих;

- правильний розподіл обмеження по Україні (принцип Центрального складу).

Підпорядкуйте все ухваленим рішенням

На державному рівні впродовж тижня повинні бути прийняті постанови, накази і закони, що дозволяють швидко виконувати такі рішення:

- швидке виявлення інфікованих і кола їх контактів;

- розумний карантин;

- централізоване прийняття рішень про розподіл централізованого (підкреслюю) обмеженого ресурсу через оперативну сигнальну систему.

Нарощувати ресурс обмеження необхідно тільки там, де це буде потрібно. Це розуміння дасть сигнальна система.

«Центральний склад» і ефект агрегації

Ми бачимо хвилювання кожного міського голови в бажанні захистити саме своє місто. Але в разі появи важких хворих, відбудеться перекіс - в одному регіоні обмеженого ресурсу буде не вистачати, а в іншому регіоні він буде простоювати.

Наприклад, в Одесі є активні бізнесмени (так само як в Дніпрі та Харкові), об'єднані зусилля яких вже дозволили укомплектувати опорні лікарні регіону. У той час як вогнища поширення коронавірусу припадають на Чернівецьку, Тернопільську, Івано-Франківську та Київську області. Впевнені, що в даних областях не скрізь є необхідні ресурси.

Потрібно скористатися «ефектом агрегації»: створити базу всіх лікарів і медичного персоналу України та забезпечити всі умови для оперативної перекидання фахівців туди, де вони потрібні найбільше.

Такий же принцип повинен бути реалізований щодо обладнання, витратних матеріалів та всіх супутніх медичних препаратів. В ідеалі повинен бути фізичний Центральний склад, на якому знаходиться стратегічний запас всього необхідного і з нього оперативно (за кілька годин) все необхідне має доставлятися туди, де виник відповідний сигнал.

Сигнальна система

Повинна бути впроваджена сигнальна система про статус кількості потенційно складних пацієнтів в порівнянні з наявністю Обмеження в тому чи іншому регіоні. Вона повинна бути проста – «червоний», «жовтий», «зелений».

Наприклад, всеукраїнське вимірювання температури з подальшим тестування виявило 500 інфікованих в області Х. Відомі коефіцієнти переходу інфікованих в важкі стадії. Якщо кількість потенційних тяжкохворих в зіставленні з ресурсами області в балансі, то ситуація «зелена». Якщо співвідношення середнє – «жовта». Якщо є дефіцит – «червона».

Такі ж сигнальні системи повинні стосуватися окремо взятих медпрепаратів, апаратури, засобів захисту докторів та інше. Вони будуть тут же за потребою поповняться з Центрального складу України.

Визначення потенційно інфікованих за годину

Найважливіша інформація для прийняття управлінських, організаційних та інвестиційних рішень у нас відсутня: немає розуміння, скільки реально інфікованих в Україні.

Як знайти голку в стозі сіна? Необхідно оголосити всеукраїнський вимір температури і на годину відкрити лінії для голосування (як це роблять мобільні оператори, коли відбувається голосування на Євробаченні). За цей час кожна людина, у якого в даний момент температура від 37,1 до 37,9 градусом, надсилає смс з кодом "1", у кого вище 37,9 - смс з кодом "2".

Цю процедуру необхідно проводити кожен день. Що це дасть? Швидке розуміння кількості людей з температурою і де вони знаходяться. Тут же потрібно організувати тестування саме цих людей.

Розумний карантин

Тотальний карантин - зло для України. З 6 квітня його треба скасувати (за умови виявлення інфікованих, визначення кола їх контактів і їх ізоляції). На карантині повинні в обов'язковому порядку бути: інфіковані (визначаються через всеукраїнське вимір температури і експрес-тести (включаючи прибулих після 13 березня, люди, які перебувають у групі ризику, діти і студенти.

Всі інші люди можуть і повинні працювати і пересуватися без особливих обмежень в країні з введеними чіткими правилами дій нашого суспільства: носіння захисних масок в публічних місцях та ін. Недотримання таких норм повинно мати жорстокі наслідки у вигляді високих штрафів і ув'язнення під варту.

Допомога бізнесу

Головна допомога, яку може дати держава бізнесу - скасування тотального карантину і введення Розумного карантину. Бізнес повинен почати працювати.

Держава повинна передбачити допомогу всім галузям, які постраждали найбільше. Необхідно розробити ряд інструментів, щоб максимально допомогти бізнесу відновитися і повернутися до повноцінної роботи на благо країни, плюс продуктивна робота з МВФ і партнерами.

Вищеназвані інструменти обійдуться Україні в рази дешевше, ніж поточна стратегія, а головне - забезпечать мінімальну кількість загиблих.

Джерело: liga.net 

 

 
ТОВ «Епл Консалтинг»
вул. Велика Васильківська, 9/2,
бізнес-центр "Макулан", оф. 8,
01004, Україна, м. Київ
info@applecons.com.ua
Підписатися на розсилку

© ТОВ «Епл Консалтинг» -
2002-2020. Всі права захищені
Партнер ЕВА
MyCounter - счётчик и статистика