Про нас
Досягнення
Be Brave Like Ukraine

2022 рік мав стати роком реалізації амбітних планів та стрімкого росту бізнесів після дворічного пандемічного потрясіння. Однак, світ кожного українця розділився на ДО та ПІСЛЯ 24 лютого 2022 року. Жахлива війна, яку розпочала росія, примусила щохвилини боротися за свою свободу, незалежність, ідентичність, мову, культуру та існування. Десятки підприємств були знищені, мільйони людей залишились без домівок, десятки тисяч людей загинули. Поки світ захоплюється Україною, наші бізнеси на «руїнах» (інколи в прямому сенсі) своїх підприємств/ланцюгів постачання щодня роблять титанічну роботу по відновленню та забезпеченню витривалості. Тож, ми зустрічаємо Новий 2023 рік з вірою в ЗСУ та зі знанням, що Україна Переможе!

Ранок, який змінив все

За 22  роки роботи Apple Consulting® пережила разом з країною фінансові кризи, революції та початок війни 2014 року. 15 лютого 2022 року ми створили декілька планів, розуміючи загрози вторгнення. Всі плани випарувались о 5 ранку 24 лютого з ракетними обстрілами Києва і усієї України. Ми досить швидко врегулювали всі організаційно-безпекові питання нашої команди та членів їх родин. А з 4 березня 2022 року запустили безкоштовний Help Line від Apple Consulting® для усіх бізнесів, які були розгублені і не розуміли, що робити.

Пліч-о-пліч

За перші два місяці війни наш Help Line допоміг більше ніж 50 компаніям. На перший погляд проблеми у всіх бізнесів були різні і дуже складні, в нас напружувався мозок як ніколи. Однак вже за два тижні консультування ми систематизували ці проблеми у 5 основних груп і для кожної розробили пакет рекомендацій.

Проблема №1 Труднощі з отриманням товарів, матеріалів, комплектуючих через те, що основні постачальники або заблоковані, або припинили працювати, або зруйновані, або перебувають у білорусі/росії.

Проблема №2 Втрата значної частини доходу через втрату каналів продажу та/або порушені ланцюги поставок. Відповідно – збитки та касові розриви.

Проблема №3. Частина персоналу залишила країну та/або локацію базування бізнесу та/або мобілізована. Тобто брак персоналу.

Проблема №4. Виробництво та/або інші активи бізнесу втрачені частково або повністю через бомбардування, обстріли та ракетні удари.

Проблема №5. Виробництво та/або інші бізнес-активи заблоковані в оточених ворогом містах або на окупованих територіях.

Мета, яку ми поставили собі у цих консультаціях – допомогти бізнесам почати працювати, давати робочі місця та платити податки попри все і всюди, де це фізично можливо. Ми доволі швидко усвідомили – поки ЗСУ боронять нас на полі битви, ми маємо тримати економічний фронт.

З’єднані однією ниткою

Бум розвитку ритейлу останні 10 років дивним чином поставив більшість виробників в суворі фінансові умови. Крім того, особливо в продуктових та дрогері ланцюгах постачання «головними» чомусь вважались ритейлери. Тільки початок бойових дій на всій території України та скорочення багатьох виробничих компаній на якийсь час дало розуміння що першим в ланцюгу постачання все таки стоїть виробник. І якщо немає товару – то ланцюга постачання не існує в принципі. 

Що змінилось під час війни? Виробники перестали платити повністю або частково ретробонуси, бренди скоротили маркетингові рекламні бюджети для роздробу. А роздріб припинив обслуговувати свої заборгованості перед постачальниками. Відповідно, у всіх виникли касові розриви, що суттєво підсилилось падінням продажів і різкою появою надлишкових запасів як наслідок.  

Не випадково цього року багато амбітних проектів було реалізовано нашою командою консультантів саме з виробниками різних галузей: машинобудування, фармацевтики, продуктів харчування, легкої промисловості тощо.

Наші клієнти (як колишні, так і поточні) після початку війни опинились в різних умовах. Хтось вимушено зупинив роботу через окупацію, хтось реколувався, перемістив склади, хтось змінив ринки збуту, вперше вийшовши на експорт. Два ключові показники - «фінансове здоров’я» та операційна гнучкість – дають компаніям під час подібних складних криз (як пандемія та війна) потужні можливості для збереження бізнесу та навіть зростання. Звісно, коли мова не йде про фізичне знищення активів. 

У 2022 році багато наших поточних клієнтів продовжували амбітні проекти з побудови вирішальної конкурентної переваги. Цього року ми працювали зі всіма ланками ланцюга постачання (виробниками, дистрибуторами, ритейлерами) та сервісними компаніями.

В цьому році ми закінчили один з етапів великого трансформаційного проекту з найбільшим в Україні дистриб'ютором автокомпонентів - «Омега». Разом з їх командою ми продовжуємо працювати над створенням високого рівня сервісу для клієнтів та підвищення ефективності бізнесу (ROI).

С фармацевтичною корпорацією «Артеріум» реалізовано розроблений нами інноваційний формат реалізації трансформаційних проектів, який показав не тільки можливість суттєвого впливу на парадигму мислення ключової команди, а й за короткий час забезпечив впевнені результати в операційній довершеності. Цей формат наступного року буде поширено на інші компанії.

Свій "фронт" тримали українські аптеки. У перші тижні війни кілька наших клієнтів – аптечних мереж зіткнулися з проблемами недопоставок ліків, нестачі обігових коштів, втратою частини торгових точок. Так, з «Аптеками Запоріжжя» ми спиралися на гнучку операційну модель, створену до війни, та швидко змогли налаштувати асортимент під поточні потреби ринку; сформувати асортименти аптек для забезпечення населення необхідними ліками; вивільняли гроші з ліків, що довго не продавалися. Важливо, що спільна робота дозволила забезпечити ліками тимчасово окуповані території та території, де ведуться бойові дії.

Одним з викликів для виробників, які не постраждали фізично, стало падіння продажів. Компанії «Бембі» ми допомогли з налаштуванням операційної ефективності -  це включало збереження колективу, роботу в умовах розірваних ланцюгів постачання, прогнозування продажів та закупівель на осінь-зиму. Також значну роботу було проведено для зміни каналів продажу, в тому числі – підсилення роботи на експорт задля компенсації впавших продажів в Україні. Все це дозволило компанії міцно витримати всі проблеми та перешкоди, заподіяні через війну.

Компанія, що працює за логікою Теорії обмежень вже декілька років - це компанія з повним циклом розробки та виробництва високоточного машинобудування - PET Technologies. Досягнувши операційної гнучкості та досконалості декілька років тому, вони є одним з надійніших в світі виробників видувних машин та ліній. На жаль, спочатку війни завод фізично опинився в зоні бойових дій, а після звільнення міста стикнувся з проблемою компонентів. Ми креативно допомогли їм відновити повноцінну роботу навіть в умовах шаленої нестачі компонентів.

Добігає фінальної стадії проект з Групою компаній «Сілта». Компанія крім основного напрямку – лакофарбові матеріали для промислового призначення включає 4 дочірніх компанії з дистрибуції та виробництва лакофарбових і оздоблювальних матеріалів. Тож ключовими напрямками в нашій спільній роботі стала розробка та впровадження повної зміни системи управління асортиментом та запасами (в тому числі з РС та ЦС), підвищення рівня продажів. Проект дозволив забезпечити стабільність та прибутковість бізнесу, під час війни. Також внесені зміни в бізнес-процеси дозволять компанії мати всі умови для зростання вже зараз та забезпечення прибутку після війни.

Війна застала деякі компанії на середині або на кінцевих етапах спільної роботи. Чим більше вже було реалізовано, тим менше компанія через війну потребувала невідкладної допомоги. Одним з таких Довгострокових проектів є Camozzi-Pneumatic - Україна. Наша спільна робота була спрямована на створення вирішальної конкурентної переваги, де операційні процеси побудовані настільки чітко та гнучко, що дозволяють досягти 99% виконання замовлень клієнтів вчасно та у повному обсязі.

Разом з Мережею супермаркетів у дома «ЛотОк» наша команда реалізувала першу частину амбітного проекту, метою якого є значне зростання ROI та рівня операційного прибутку. На Першому етапі розроблено і запроваджено нові правила та механіка управління товарним потоком, які дозволяють знижувати запаси, управляти поверненнями, встановлювати приоритезацію у поповненні затребуваного ринком асортименту. Перший результат пілотного проекту показав зменшення запасу на 17% при умові високого рівня наявності та свіжості.

Одним з цікавих потужних та амбітних проектів є наша довгострокова робота з аптечною мережею «Родина аптек Фармація». Наразі реалізується комплексний проект, який передбачає розбудову omnichannel та 3 вагомі для ринку вирішальні конкурентні переваги.

Сильні та горді бути Українцями

Ми продовжили багаторічну співпрацю з нашим стратегічним партнером - Києво-Могилянською Бізнес-Школою. Разом провели авторські вебінари та Програми управлінського розвитку для компаній ланцюга постачання в логіці Теорії обмежень. Також в якості запрошеного лектора СЕО Apple Consulting® Юлія Плієва ділилась кейсами та інструментами зі слухачами багатомодульних програм управлінського розвитку «Менеджмент: мистецтво прийняття рішень», «СЕО development program», «Стратегії продажу».

В перші місяці війни наша команда була залучена до проекту «Експертні  консультації. Об’єднаний економічний фронт двох регіонів», який було реалізовано в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. В рамках цього проекту ми ділились досвідом, інструментами та кейсами відбудови компаній під час війни з керівниками малих та середніх підприємств Запорізького, Дніпропетровського та Сумського регіонів.

Apple Consulting® продовжили партнерство з унікальною магістерською програмою «Агрокебети», де СЕО Apple Consulting® є запрошеним лектором Проекту https://agrokebety.com. Цей Проект створено в 2019 році Асоціацією «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) та сприяння найбільших агрокомпанії України. Його мета – підготовка farm managers нового покоління для потреб сучасного агробізнесу. Проєкт підтримують провідні компанії України: New Holland, ІМК, Bayer, Галс Агро, HarvEast, Syngenta, Amazone, LNZ Group, Limagrain, Horsch, Kuhn, УАПК. 

У надскладний для всієї України час зима-весна 2022 року, Apple Consulting® з партнерами провели більше десятка актуальних безкоштовних онлайн-вебінарів для бізнесів для забезпечення їх стійкості. Зокрема, з CEO Club, Торгово-промисловими Палатами міст Запоріжжя, Харкова, Сум. Наша команда консультантів ділились досвідом щодо шляхів подолання поточних проблем бізнесів, кейсами та інструментами для швидкого відновлення бізнесів і ланцюгів постачання.

На початку війни консультанти Apple Consulting були відібрані для проекту з консультування українських бізнесів - MEREZHA.Hotline. Проект фінансувався Європейським Банком Реконструкції та Розвитку та проводився онлайн на платформі MEREZHA.

Нові горизонти

Відтепер, в Apple Consulting® ви зможете знайти кваліфікованих керівників/членів для Ради директорів вашого бізнесу. Засновниця та СEO Apple Consulting® закінчила у 2022 році Українську Академію Корпоративного Управління (UCGA). Ця сертифікація дає змогу професійно обіймати посаду незалежного директора або члена  наглядової ради, а також створювати борди для власних компаній. Навчання мало відбутись в березні-квітні 2022 року за фізичної присутності викладачів з INSEAD та London Business School, але через війну сталось у вересні-жовтні 2022.

 «Система корпоративного управління – це один з елементів, який дозволить Україні після перемоги швидко здійснити економічне зростання,– поділилась думками Юлія Плієва, засновниця та СEO Apple Consulting®. – Наша країна буде залучати великі інвестиції для розвитку інфраструктури і бізнесів: від відбудови цілих міст до заводів. Тож, цей інструмент є дуже важливим в переведені нашої економіки на міжнародні стандарти та забезпечення економічного дива за найкоротший термін».

До речі, з 1 січня 2023 року я в українських компаніях можна створювати однорівневі ради директорів. Це поширена практика у розвинених економіках і тепер вона доступна українському бізнесу. Така рада об’єднує в одному органі виконавчих директорів (менеджмент) і невиконавчих директорів, які контролюють менеджмент.  Крісла в раді директорів дозволяють акціонерам відійти від функції chief everything officer, але не втратити зв’язок із компанією. Ради директорів є альтернативою наглядовим радам, які в Україні не завжди виправдовують покладені на них очікування. 

У Apple Consulting® глобальні амбіції та цілі. Тож у 2022 році СЕО Юлія Плієва стала учасником комплексної програми Global Leadership і здобула сертифікацію від American University Kyiv. Дана програма створена на основі сертифікатної програми Global Leadership and Management Essentials від Thunderbird School of Global Management Arizona State University.

Партнерство заради сталого розвитку

Відкритість та принцип win-win завжди сприяють побудові довгострокового сталого партнерства. Ми раді з 2007 року буди постійним членом Європейської Бізнес Асоціації (EBA). Повністю поділяючи місію, бачення та принципи EBA, Apple Consulting® виступає за розвиток прозорого підприємництва та чесної конкуренції, принципів win-win вважаючи це ключовими рушійними силами розвитку та зростання економіки України. Звичайно ж, ми продовжили членство в Theory of Constraints International Certification Organization (TOCICO), в якій ми є постійним членом з 2007 року.

Як пре-кваліфікований консультант Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, наша команда щороку продовжує реалізовувати амбітні консалтингові проекти, спрямовані на створення у різних типів бізнесів вирішальної конкурентної переваги та досконалих операційних процесів.

Як постійний член Глобального Договору ООН в Україні, Apple Consulting® щорічно засвідчує свою прихильність до Цілей сталого розвитку ООН 2030. У 2022 році три консультантки нашої компанії отримали сертифікацію міжнародної програми Target Gender Equality від ООН.

Засновний та СЕО Apple Consulting® Юлія Плієва веде авторську рубрику «Під капотом бізнесу» у найвпливовішому світовому бізнес журналі – Forbes. Також ми регулярно ділимося своїм досвідом та порадами на його сторінках ЗМІ як контрібьютори і колумністи.

Тож, ми впевнено крокуємо в Новий 2023 рік з вірою і донатами в ЗСУ та з переконаністю у Перемозі! Слава Україні!



ТОВ «Епл Консалтинг»
вул. Велика Васильківська, 9/2,
бізнес-центр "Макулан", оф. 8,
01024, Україна, м. Київ
info@applecons.com.ua
Підписатися на розсилку

© ТОВ «Епл Консалтинг» -
2002-2023. Всі права захищені
Партнер ЕВА