Ін’єкції для вашого бізнесу: методологія від А до Я
12 Oct 2015

«Вік живи – вік учись» – говорить народна мудрість. І саме мудрість ми зазвичай підвищуємо серед іншого як головний інструмент для прийняття життєво важливих рішень. У сутність ми зазвичай вкладаємо досвід поколінь, логіку, знання і додаємо трохи фолу. Як часто ваші рішення – будь то життєві або професійні – стають правильними? За статистикою, це тільки 40%. Як же не помилятися в 60% випадках?

Керівники українських компаній текстильної, харчової, IT-галузей взяли участь в Модулі 1 «Рішення щоденних управлінських дилем: методологія Інструментів Процесів мислення» дванадцятого сезону бізнес-курсу «Фарт тут ні до чого», який пройшов у Києво-Могилянській бізнес школі.

Дводенний практичний курс від міжнародного сертифікованого фахівця TOCICO, генерального директора компанії Apple Consulting® Юлії Плієвої – познайомив учасників з методологією

Інструментів Процесів мислення для вирішення різних управлінських дилем.

В основу Теорії обмежень покладено думку про те, що будь-яка організація є системою, а не просто набором процесів або дій. Успішність роботи системи, як цілісність ланцюжка, залежить від правильної взаємодії елементів і зміцнення найслабшої ланки.

НБЯ (небажане явище) Undesirable Effect UDE – Відомий негативний ефект, який є симптомом і характеризує наявність проблем у системі (організації, компанії). Це ті негативні фактори, які за фактом і хронічно існують у організації. Усунення НБЯ самих по собі є недостатньо ефективним. Усунення кореневої проблеми, що викликає існування більшості НБЯ, дозволяє швидше і ефективніше досягти мети.

Прості VS Складні. Теорія обмежень вчить, що складних систем не існує. Якщо ми не бачимо зв’язків між елементами нашої системи, це ще не означає, що їх там немає. На прикладі компанії з великим переліком небажаних явищ учасники тренінгу знайшли кореневу проблему, що викликає всі НБЯ, тим самим довівши, що в традиційній системі управління ми часто помилково прагнемо усунути НБЯ замість кореневої причини. Звідси багато висновків компанії виявляються суперечливими або навіть помилковими.

Зміна = Поліпшення. Затіваючи будь-яке поліпшення, ми сподіваємося на позитивний ефект. На жаль, в більшій кількості випадків наші очікування не виправдовуються, і виходить як у приказці – «хотіли як краще, а вийшло – як завжди». Системний підхід до будь-яких поліпшень в логіці ТОС спрямований на допомогу керівництву в створенні нових фізичних і логічних важелів з тим, щоб перетворити організацію в цілому. При цьому рішення щодо поліпшення має включати в себе визначення того, які елементи системи «неправильні» і повинні бути замінені; розробку і впровадження нових елементів системи для заміни «неправильних»; розуміння того, що всі інші елементи системи залишаються як є.

Діаграма конфлікту. Є основним Інструментом Процесів мислення ТОС і застосовна для формалізації проблем як у бізнесі, так і в особистому житті. Формулювання дилеми у вигляді «грозової хмари» дуже часто вирішує частину проблем відразу. Рішенням дилеми є розробка ін’єкції – нового рішення, що усуває саму дилему.

Отже, Діаграма конфлікту складається з п’яти квадратів: D, D`, B, C, A.

D і D` – конфліктуючі дії. B і C – яка Ваша потреба або потреба Вашої системи задовольняється виконанням D і D` відповідно? І А – яка Ваша мета / мета Вашої системи досягається в разі задоволення обох потреб.

Зміна парадигми. Наш інтелект володіє схильністю чіплятися за власні переконання і ігнорувати свідоцтва, що суперечать їм в реальності. Для того, щоб почати приймати правильні й ефективні рішення, необхідно почати навмисно звертати увагу на те, що суперечить нашим переконанням. Більше того, проривні стратегії частіше виникають на підставі постановки під сумнів усталених припущень ринку. Наприклад:

1. Аніта Роддік піддала сумніву, що косметика повинна продаватися в дорогій скляній упаковці. Створена нею мережу Body Shop продавала косметичні продукти в пластикових контейнерах.

2. IKEA піддала сумніву загальноприйняті правила необхідності виготовляти меблі під замовлення і запропонувала своїм клієнтам самостійно забирати предмети готових меблів зі складу.

3. Компанія Apple піддала сумніву припущення про те, що персональний комп’ютер і мобільний телефон повинні бути суто функціональними, а естетичні якості для нього не важливі.

Припущення. Найбільш важливим етапом у напрямку пошуку вирішення дилеми є виявлення прихованих припущень / переконань, що знаходяться в основі хмари і постановка їх під сумнів.

«Це дуже важливий, найскладніший етап аналізу, але і неймовірно захоплюючий – зазначила Юлія Плієва. – Це своєрідне «детективне розслідування» Вашої ж власної бізнес-логіки, припущень і переконань, про які зазвичай ми не замислюємося, але опираємося у своїх діях ».

Деякі відгуки учасників Модуля 1:

Роман Каліш, начальник відділу економічного планування ТзОВ «Комо Україна»

«Враження чудові, позитивно був налаштований і очікування мої справдились. Ту теорію, що я мав до навчання, я для себе дещо підтвердив практикою. Ще, звісно, багато практичної роботи, але вже видно світло в кінці тунелю. Практики майже не було, оскільки потрібно було знову заглибитись в щоденні робочі справи. Мета щоденно практикуватись є, і з сьогоднішнього дня, я її почну реалізовувати. Щоб я покращив – це розширив подання інформації не на 2, а на 3-4 дні. Дуже мало часу щоб все охопити і закріпити. Ось так, якщо коротко. Атмосфера була чудова».

Вікторія Волкова, керівник HR підрозділу, Торгово-промислова палата України

«Обов’язково буду застосовувати для вирішення як корпоративних, так і особистих дилем. Поки «хмари» будую тільки для вирішення особистих дилем, але абсолютно впевнена, що для вирішення корпоративних питань вона також ефективна. У мене дуже позитивні враження після курсу, буду рекомендувати цю методику своїм колегам і друзям ».

Євген Леденьов, керівник департаменту з підвищення операційної ефективності ТОВ ДПЕК-Енерго

«Інструменти, безсумнівно, корисні в розробці рішень для щодня виникаючих проблем, особливо для тих, хто приймає рішення або готує їх до прийняття. Виявилося не так-то просто формулювати дилеми у своїй роботі, незважаючи на те, що на практичних заняттях все виходило непогано. Але ще не вистачає у тренінгу інструментів перевірки та реалізації рішень, так для компанії не достатньо знайти правильне рішення, але треба ще й його реалізувати коректно! ».

Вікторія Хитрук, генеральний директор ТОВ «Бембі»

«Курс дуже сподобався. Я читала книжки з ТОС, але після курсу все стало набагато зрозуміліше, розклалося так сказати, по поличках. Плюс хочеться відзначити цікаву подачу матеріалу. Інструментарій курсу вже почали потроху використовувати в складних питаннях ».

ТОВ «Епл Консалтинг»
вул. Велика Васильківська, 9/2,
бізнес-центр "Макулан", оф. 8,
01024, Україна, м. Київ
info@applecons.com.ua
Підписатися на розсилку

© ТОВ «Епл Консалтинг» -
2002-2024. Всі права захищені
Партнер ЕВА