ТОС та кращі техніки прийняття рішень для Української Академії Лідерства (УАЛ)
23 Mar 2018

CEO Apple ConsultingÒ Юлія Плієва провела спеціальний майстер-клас для студентів Київського осередку Української Академії Лідерства (УАЛ) на тему: “Введення в Теорію обмежень та Інструменти Процесів Мислення”.

УАЛ – це унікальний проект, заснований на кращих практиках Ізраїльської Академії Лідерства, орієнтований на 35 студентів – випускників шкіл віком від 16 до 18 років. УАЛ дозволяє молодій людині усвідомлено розвивати свій лідерський потенціал, винайти своє призначення, пізнати країну та світ та влучно обрати майбутню професію. Програма є висококонкурентною з конкурсним відбором 6 – 10 людей на місце, діє 10 місяців, протягом яких студенти розвиваються по трьох фундаментальних для лідера напрямах: фізичному, емоційному та інтелектуальному.

“Теорія обмежень як парадигма мислення, як підхід до управління будь-якою системою, чи будь то приватний сектор, чи будь то державний сектор, на нашу думку є найбільш системним та результативним серед інших” – відзначила Юлія Плієва. Майбутні лідери познайомилися з 5 ключовими відмінностями підходу Теорії обмежень до від традиційних методів управління організаціями. Адже ефективний лідер має знатись на тому, в якому напрямку фокусувати зусилля, увагу та ресурси задля отримання максимального результату.

Юлія представила молоді кейс уявної організації із сукупністю небажаних явищ (НБЯ) у поведінці співробітників (між функціями та підрозділами часто відчувається недовіра та існують конфлікти, співробітники вважають що їх робота суперечить здоровому глузду, деякі співробітники апатичні тощо). Завданням молоді було як уявним керівникам цієї організації запропонувати варіанти управлінських рішень задля її покращення. Дуже цікаво, що студенти виказали бажання проаналізувати ситуацію та спочатку знайти ключову проблему, яка спричиняє ці НБЯ. Для порівняння – бізнес-аудиторії зазвичай пропонують одразу рішучі управлінські дії на кшталт “звільнити всіх” або “провести командоутворюючий тренінг”.

Найцікавішим для студентів виявився Інструмент Процесів Мислення ТОС – Грозова Хмара (“Діаграма конфлікту”). Кейс Apple Consulting®, що зазвичай представляється бізнес-аудиторії, надали для вирішення майбутнім лідерам. Студенти опанували методологію та завзято працювали над “ін’єкціями” (проривними рішеннями) для головного героя. Власні дилеми звісно, виявилися складнішими. Найпоширеніша дилема – це вибір місця навчання, суміжних напрямів підготовки та коливання між отриманням досвіду на роботі або додаткових знань у виші. Молоде покоління здивувало також розглядом важких суспільних проблем, та надважливих тем, таких як наприклад – вибору найбільш ефективного політичного та економічного устрою країни, домінування власних інтересів над суспільними або навпаки, гарантування більших свобод індивідуумам або забезпечення рівності тощо.

Наприкінці молодь поділилась враженнями від нового інструменту. Найбільшим відкриттям для багатьох стало те, що компроміс – не найкраще рішення і що ідучи на компроміс людина зачиняє для себе більш потужні win-win рішення. Студенти отримали інструмент розробки проривних ін’єкцій. Також, більшість студентів відзначили, що “діаграма конфлікту” дає можливість все просто і легко структурували на одному папірці, а також взагалі розібратись, що насправді відбувається. У процесі обговорення Теорії обмежень студенти зазначили для себе цікавий і простий аспект цього підходу: “Все значно простіше, ніж здається. Не треба ускладнювати”.

ТОВ «Епл Консалтинг»
вул. Велика Васильківська, 9/2,
бізнес-центр "Макулан", оф. 8,
01024, Україна, м. Київ
info@applecons.com.ua
Підписатися на розсилку

© ТОВ «Епл Консалтинг» -
2002-2024. Всі права захищені
Партнер ЕВА